Elulugu

Kalle.foto2_NEW

 

 

 

 

 

 

 

Kalle Käsper on sündinud 1952. aastal Tallinnas juristide perekonnas. Luuletaja, proosakirjanik, dramaturg. Lõpetanud Tartu Ülikooli vene filoloogia osakonna ja Moskva Kõrgemad Stsenaristika- ja Režiikursused.

Nelja luulekogu, üheteistkümne proosaraamatu ja terve hulga näidendite ja filmistsenaariumide autor.

Debüteeris 1983. aastal näidendiga „Doktor Stockmanni variant“, mille lavastas Ingo Normet.

Alates 1980. aastate lõpust ilmuvad perioodikas tema luuletused ja novellid, teiste seas ka varem, seitsmekümnendatel kirjutatud.

Esimene raamat – lühiproosakogu „Taani prints Hamlet, nuhk“ (1996).

1996. aastal pälvib tema esikromaan „Üksindus on hommikuti hell“ romaanivõistluse kolmanda preemia.

2002. aastal ilmunud romaan „Vennad Luiged“ nomineeritakse Eesti Kultuurkapitali aastapreemiale.

2003. aastal alustab tööd epopöa „Buridanid“ kallal, mille lõpetab 2014. aastal. Kokku koosneb epopöa kaheksast köitest ning jutustab ühe haritlasperekonna saatusest läbi kogu 20. sajandi. Tegevus toimub Vene impeeriumis, Eesti Vabariigis, ENSV-s ja taasiseseisvunud Eesti Vabariigis. Peale väljamõeldud tegelaste leidub romaanis terve hulk reaalseid ajaloolisi persoone: Nikolai II, Vladimir Lenin, Jossif Stalin, Adolf Hitler, Benito Mussolini, Vjatšeslav Molotov ja Joachim von Ribbentrop, Winston Churchill, Alfred Rosenberg, marssal von Manstein, Nikita Hruštšov, Mihhail Gorbatšov, Vladimir Putin, samuti Eesti poliitikud Konstantin Päts ja Jüri Uluots. 2013. aastal pälvisid „Buridanid“ kord viie aasta tagant väljaantava Tammsaare-nimelise romaanipreemia.

Vene keelde tõlgituna on Sankt-Peterburi ajakirjades „Neeva“ ja „Zvezda“ ilmunud jutustus „Saksamaa õppetunnid“ („Zvezda, 3/2005; ajakirja aastapreemia), romaan „Üksindus on hommikuiti hell“ (Neeva, 6/2006), ja katkend epopöa „Buridanid“ neljandast ja viiendast köitest, pealkirja all „Juunist juunini“ (Zvezda, 3/2009).

Nooruses on tegelnud ka režissuuriga, Anatoli Vassiljevi õpilasena Kõrgematelt Stsenaristika- ja Režiikursustelt lavastas Pärnu Draamateatris Edward Albee „Loomaialoo“ ja Vaino Vahingu „Testamendi“ (koos Ingo Normetiga).      

Abielus. Abikaasa — kirjanik Gohar Markosjan-Käsper.

samosavank